Soğukta Dışarı Çıkmak Seni Üşütür Mü? İşte Bir Gerçeklik Kontrolü

Soğuk algınlığının olağan suçlusu olan rinovirüs ve grip de dahil olmak üzere birçok virüs, daha uzun süre bulaşıcı kalır ve daha soğuk sıcaklıklarda daha hızlı çoğalır.

17:21:09 | 2020-12-29

Çoğumuz şunu duymuşuzdur: “Palto olmadan dışarı çıkmayın; Bir yakalayacağız soğuk. "

Bu tam olarak doğru değil. Pek çok şeyde olduğu gibi, gerçek daha karmaşıktır. İşte fark: Soğuk olmak neden bir soğuk. Ancak, soğuk havanın soğuk algınlığı veya grip olmayı kolaylaştırdığı doğrudur. Havanın COVID-19 virüsünü nasıl etkilediğini söylemek için henüz çok erken, ancak bilim adamları bunun soğuk algınlığı ve grip virüslerinden farklı davrandığını düşünmeye başlıyor.

Bir hemşireliğin doçent halk sağlığı bir arka plan ile, ben bu tüm zamanların hakkında sorular var. İşte gerçekte ne olduğuna bir bakalım.

Soğuk algınlığının olağan suçlusu olan rinovirüs ve grip de dahil olmak üzere birçok virüs, daha uzun süre bulaşıcı kalır ve daha düşük sıcaklıklarda daha hızlı çoğalır. Bu yüzden bu virüsler kışın daha kolay yayılır Ağır bir palto giymek mutlaka bir fark yaratmayacaktır.

Soğuk Alduğunda Virüs Bulaşması Daha Kolaydır

Daha spesifik olarak, soğuk hava grip virüsünün dış zarını değiştirebilir ; zarı daha sağlam ve lastik gibi yapar. Bilim adamları, lastik kaplamanın virüsün kişiden kişiye bulaşmasını kolaylaştırdığına inanıyor.

Soruna neden olan sadece soğuk kış havası değildir Soğuğa ek olarak kuru hava da grip salgınlarıyla ilişkilendirilmiştir. Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırması, kuru kış havasının influenza virüsünün daha uzun süre bulaşıcı kalmasına yardımcı .

Soğuk havalarda bağışıklık sisteminizin nasıl tepki verdiği de çok önemlidir. Soğuk havayı solumak , solunum sisteminizdeki bağışıklık tepkisini olumsuz etkileyebilir ve bu da virüslerin tutulmasını kolaylaştırır. Bu yüzden burnunuza ve ağzınıza bir eşarp takmanız yardımcı olabilir.

Ayrıca, çoğu insan kışın daha az güneş ışığı alır Bu bir sorundur çünkü Güneş, bağışıklık sistemi sağlığı için gerekli olan önemli bir D vitamini kaynağıdır . Diğer bir faktör olan fiziksel aktivite de kış aylarında düşme eğilimindedir İnsanların karlı veya buzlu koşullarda egzersizi erteleme olasılığı üç kat daha fazladır .

Bunun yerine, insanlar içeride daha fazla zaman geçiriyorlar. Bu genellikle başkalarıyla daha yakın temas anlamına gelir ve bu da hastalığın yayılmasına neden olur. Solunum yolu virüsleri genellikle enfekte bir kişinin altı fitlik bir yarıçapına yayılır. İç mekandayken, birbirine altı fitten daha yakın olmanız çok muhtemeldir.

Ayrıca soğuk hava , gözlerinizi ve burun ve boğazınızdaki mukoza zarlarını kurutur . Soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler tipik olarak solunduğundan, virüs bu bozuk, kurumuş pasajlara daha kolay yapışabilir.

Ne yapabilirsin

Sonuç olarak ıslak ve soğuk olmanın sizi hasta etmemesi olsa da, tüm yıl boyunca hastalığı önlemeye yardımcı olacak stratejiler vardır.

  • Ellerinizi sık sık yıkayın.

  • Yüzünüze dokunmaktan kaçının, insanların saatte dokuz ila 23 kez yaptığı bir şey .

  • Susuz kalmayın; Günde sekiz bardak su iyi bir hedeftir, ancak bu, yaşam tarzına ve kişinin büyüklüğüne bağlı olarak az veya çok olabilir.

  • Dengeli bir diyet yapın. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler açısından zengindir; yumurta, zenginleştirilmiş süt, somon ve ton balığı D vitamini içerir.

  • Kış aylarında bile fiziksel olarak aktif kalın.

  • Evinizdeki sert, yüksek temas yüzeylerini sık sık temizleyin.

  • Kışın burnunuz veya boğazınız kurursa nemlendirici kullanmayı düşünün.

  • Grip aşısını yaptırın.

Ve bu yıl bir önemli şey daha: Sıra size geldiğinde, COVID-19 aşısını yaptırdığınızdan emin olun.

 
ETİKET :  soğuk algınlıgı sağuk grip covid hastalık sağlık AŞI covi aşı covid aşısı

Daha Fazlası..