Yaşlı Yetişkinler, Elektif Ameliyattan Önce Egzersiz Yapmalıdır

Yeni araştırmalar, elektif ameliyata girmek üzere olan yaşlı yetişkinlerin, yatak istirahatinin kas kaybına neden olan etkilerine karşı koymak için önceden hedeflenen egzersiz programına devam etmesi gerektiğini öne sürüyor.

17:14:02 | 2020-12-29

Yeni araştırmalar, elektif ameliyata girmek üzere olan yaşlı yetişkinlerin , yatak istirahatinin kas kaybına neden olan etkilerine karşı koymak için önceden hedeflenen egzersiz programına devam etmesi gerektiğini öne sürüyor .

Birmingham Üniversitesi Spor, Egzersiz ve Rehabilitasyon Bilimleri Fakültesi'ndeki araştırmacılar tarafından yayınlanan bir araştırma, ameliyat öncesi yapılan kısa süreli 'önhabilitasyon' kuvvet egzersizlerinin kas kaybını önlemek için yetersiz olduğunu gösterdi.

Araştırmada, araştırmacılar bir grup yaşlı yetişkinden bir hafta boyunca dört seans ağırlık kaldırma egzersizi yapmalarını istedi. Katılımcılar egzersizleri sadece bir bacak kullanarak yaptılar, diğer bacak ise hiç egzersiz yapmadı.

Ön stabilitasyonu tamamladıktan sonra, katılımcılar beş gün yatak istirahatine girdiler - daha yaşlı bir hasta için tipik bir hastanede kalış süresi.

Araştırmacılar, egzersize maruz kalan bacağın diğer bacaktan daha az kas kaybı yaşayacağını bulmayı beklese de, aslında kas kaybının her iki bacakta da yaklaşık olarak aynı olduğunu buldular.

Ekibin ayrıntılı analizi, kısa süreli egzersiz önlenebilirliğinin vücudun kas geliştirme süreçlerini geliştirmesine rağmen, uyluk kas kaybının her iki bacakta da yaklaşık yüzde 3-4 olduğunu gösterdi - bu, yaşlı yetişkinlerin tipik olarak 3-5 yaşından sonra kaybedeceklerine yaklaşık olarak eşittir. yaşlanma.

Araştırmacılar, hastanede yatış sırasında yaşlı kasların israfını önlemek için bir yaklaşımın, önceden uzun vadeli kuvvet egzersizi ön stabilitasyonu gerçekleştirmek olduğunu önermektedir.

Çalışmanın ilgili yazarı Dr. Leigh Breen, "Kısa vadeli önhabilitasyon, uygun maliyetli ve uygulaması kolay bir strateji sunsa da, yatak istirahati geçiren yaşlı yetişkinler arasında kas kaybını engellemiyor" dedi.

Breen, "Bu kas kaybının iyileşmesi son derece zor olabilir ve uzun vadeli sağlık ve hastalık komplikasyonlarına yol açabilir" diye ekledi.

Ekip, prehabilitasyon egzersiz programlarının, kardiyovasküler sağlığı korumak için kuvvet antrenmanının yanı sıra aerobik egzersizi ve yatak istirahati sırasında yaşanan kas kaybını etkili bir şekilde ortadan kaldıracak şekilde kas kütlesi seviyelerini artırmak için protein açısından zengin bir diyet içermesini önermektedir.

Ayrıca, uygun ve güvenli olduğu durumlarda, hastanede yatan yaşlı hastaların mümkün olan en kısa sürede tekrar ayağa kalkmayı ve hareket halinde olmayı hedeflemelerini tavsiye ediyorlar.

Cerrahi egzersiz ve diyet stratejileri de tam sağlığa dönüşü sağlamak ve gelecekteki sağlık komplikasyon riskini azaltmak için önemli olacaktır.

Şu anda Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nde bulunan Dr Benoit Smeuninx, makalenin baş yazarıdır.

"Çalışmamız, ameliyattan önce daha uzun süreli eğitim programlarının faydaları hakkında daha fazla araştırma yapılması ihtiyacını pekiştiriyor . Aynı şekilde, bir sporcunun bir yarıştan veya müsabaka öncesinde antrenman yapacağı gibi, hastaneye kaldırılmadan önce egzersiz eğitiminin yaşlı yetişkinler için oldukça faydalı olması muhtemel elektif ameliyatlar geçiriyor "dedi.

Çalışma, Birmingham Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi arasındaki bir ortaklık olan Muskuloskeletal Yaşlanma Araştırmaları için Tıbbi Araştırma Konseyi ve Artrit Merkezi'ndeki meslektaşlarla işbirliği içinde tamamlandı.

Çalışma Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi.
ETİKET :  Ameliyat yaşlı sağlığı yaşlı ameliyatı

Daha Fazlası..